//  TRAFO HİZMETLERİ

 • YERİNDE TRAFO BAKIMI
 • ARIZALI TRAFO TEMİRİ
 • TRAFO TESTLERİ

 • // TRAFO TESTLERİ

   

  1-TRAFO İZOLASYON TESTLERİ

  Trafo Arızaları Tespiti Araç ve Gereçleri

   

  Transformatör arızalarının tespitinde en çok kullanılan cihaz, izolasyon test cihazıdır. İzolasyon test cihazı, endüstriyel fabrikalarda birçok ihtiyacı karşılayabilecek (hareketli makinelerin bakımı, trafolar, yüksek gerilim izolasyon sistemleri ve elektrik kabloları) geniş bir izolasyon ölçümü uygulama yelpazesi için özel olarak tasarlanmıtır.

  Ayrıca donanımların normal çalışmaları sırasında korozyon, toz, yağ, nem vb. nedenlerden dolayı izolasyonda oluşabilecek yavaş düğmeleri gözlemlemek için kullanılabilir. Yüksek nem içeren ortamlarda çalışılması durumunda, nem alma işleminin sonucunda, trafo vb. cihazların izolasyonlarındaki iyileşmeleri ölçmekte kullanılabilir. Düzenli ölçümler alındığı takdirde izolasyon verimliliği izlenebilir.

  YG cihazlarının (güç transformatörleri, ölçü transformatörleri, kesici vs.) izolasyon ölçmelerinde kullanılır.

   

   Trafonun buşing terminal bağlantıları işaretlenip (tekrar bağarken herhangi bir yanlığa meydan vermemek için) söküldükten sonra sargılar arasıve sargılarla tank arası izolasyon direnci (izolasyon megeri ile) öçülür. Bu ölçmeler sırasıda, trafo yağ sıcaklığıda dikkate alınır.

   

   İzolasyon direncinden sonra shering (şering) köprüsü ile dielektrik kayıp faktörü (tgφ öçülür)

   

  Ölçülen değerler, trafonun yapımına ve karakteristiğine göre kataloğunda olması gereken değerler ile karşılaştırılır. Değerler uygun ise trafonun buşing terminal bağantıları tekrar yapılarak boşta gerilim uygulanır.

       Trafonun çektiği akım ve ısınma kontrol edilir. Durum normal ise, trafo nominal gücünde yüklenerek çektiği akım ve ısınması kontrol edilir. Anormal sesler ve aşırı ısınmalar trafo sargılarında bir sorun olduğunu gösterir. Yukarıda belirtilen ölçme ve denemeler sonucunda anormal bir durum tespit edilirse trafonun tamir ve bakımı yapılır.                    

  TRAFO TESTLERİ  Resimleri:


  TRAFO TESTLERİ  Referansları:

   
     
  © 2010 Etm Mühendislik
  Tel : +90 (258) 215 51 23 - Faks : +90 (258) 215 51 23
  etm@etm.com.tr

  E-Posta Girişi
  Bizi Takip Edin: