//  İŞ GÜVENLİĞİ

 • TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ
 • PARATONER TESİSATI
 • TERMAL ÖLÇÜM
 • TESİSAT UYGUNLUK BELGESİ

 • // PARATONER TESİSATI

  Paratoner Nedir
  Paratoner,havadaki elektrik yükünü toprağa aktarmayı amaçlar. İki bulutun sürtüşmesi,çarpışması veya kendi aralarında elektron boşalması yapmaları sonucu oluşan şiddetli ışık görüntüsüne şimşek denir.
  Şimşeklerin yıldırıma dönüşe bilmesi için bulutların yer yüzüne yakın şekilde paralel olarak durup,elektron alışverişi yapması gerekir. Bu olaydan sonra elektronların izlediği yol şiddetli bir ateş topuna dönüşür ve yıldırım oluşur.Yıldırımdan korunmak için binaların ve evlerin gök yüzüne yakın olan yerlerine paratoner adı verilen aletler konur. Paratonerler kısaca toprağa bağlanmış birer metal çubuktur.Kısaca topraklama sayesinde metal iletkene gelen yıldırım etkisiz hale getirir.
   

  Paratoner Çalışma Prensibi
  Aktif Paratoner (Elektrostatik Aktif Paratoner olarak da bilinir) denen cihazın aslında çalışma prensibi olarak Franklin Çubuğu (Yakalama Çubuğu)'ndan çok fazla farkı yoktur. Yakalama çubuğu da, Aktif Paratoner de, diğer çoğu çeşit paratonerde olduğu gibi amaç yıldırımın oluşması durumunda tüm akımı tek bir nokta üzerine çekip topraklama ekipmanı ile toprağa kadar en kısa yoldan iletmektir.

   

  PARATONER TESİSATI  Resimleri:


  PARATONER TESİSATI  Referansları:

   
     
  © 2010 Etm Mühendislik
  Tel : +90 (258) 215 51 23 - Faks : +90 (258) 215 51 23
  etm@etm.com.tr

  E-Posta Girişi
  Bizi Takip Edin: